Михайло Жирохов. «Інтернаціональна допомога» – де і скільки кадрових військових воювало на Донбасі

МИХАЙЛО ЖИРОХОВ, військовий історик, автор книг і статей з історії конфліктів на пострадянському просторі.
Протистояння на Донбасі, яке почалося в березні – квітні 2014 року, в Росії воліють називати «громадянською війною на Україні», однак фактично весь цей час тривало і триває неоголошена (так звана гібридна) війна Російської Федерації проти України як держави.

Весь час війни дії «кишенькових» сепаратистів напряму підтримувалося збройними силами РФ. Причому в їх застосуванні можна виділити кілька етапів і характерних моментів.

До липня 2014 року присутність в Україні кадрових військових було незначним – майже виключно це були диверсійно-розвідувальні підрозділи спеціального призначення ГРУ і ССО, які крім виконання своїх завдань «за профілем» займалися проведенням колон зі зброєю і боєприпасами.

Паралельно накопичувалися сили на російсько-українському кордоні.

Росіяни в ході вторгнення на Донбас, серпень 2014

Після анексії Криму реальним варіантом розвитку подій була повномасштабна війна, для чого в Ростовській, Воронезької та Бєлгородської областях були створені «ударні кулаки». З якої причини тоді історія не пішла за цим кровавим сценарієм ми можемо тільки гадати.

Однак дуже скоро сконцентровані в Ростовській області війська були залучені до обстрілу території України, ообливо після того, як українська армія реально стала «притискати» бойовиків.

Незабаром дійшло і до прямої участі в бойових діях на Донбасі російськіх військ, причому дозовано – з метою перелому ситуації по тих чи інших проблемних для бойвиків напрямках. При цьому були сформовані ротні і батальйонні тактичні групи, які діяли блискавично, за принципом «набіг – відхід», відходячи за кордон.

При цьому Росія наполегливо заперечувала присутність своїх військ на території Донбасу. Так, в січні 2015 року голова МЗС РФ Сергій Лавров заявляв: «Військ і озброєнь … Ми це чуємо багато разів. Я щоразу кажу, якщо ви це стверджуєте, покажіть факти. Нам фактів ніхто пред’явити не може або не хоче. Я не знаю ».. За його словами, для того, щоб Росія визнала присутність своїх солдатів на Донбасі і поставки туди зброї, потрібно надати їй «речові докази».

Не ясно, яких доказів хоче Лавров, але в Інтернеті їх вже більш ніж достатньо. Фотографії вилучених документів військовослужбовців РФ, пости російських солдатів в соцмережах (в тому числі про загибель товарищів по службі), затримання в серпні «заблукалих» російських десантників і т.д. Про поставки зброї на Донбас з Росії вже і говорити не варто.

Найбільш масштабно кадрові військові залучалися до бойових дій за всю війну три рази: в липні 2014 року  – на луганському напрямку, в кінці серпня 2014 року під час подій в Іловайську та взимку 2015 року – під Дебальцеве.

В кінці липня 2014 року склалася ситуація, при якій сепаратисти реально втрачали Луганськ – сил стримувати наступ української армії і добровольчих батальйонів не було. І тоді в хід пішли кадрові частини. Тоді ж вперше з’явилася і «традиція» війни – як правило, їх дуже швидко змінювали на наших полонених – спочатку росіяни намагалися дотримуватися хоч якусь секретність своєї місії в Україні.

Російський ЗПРК «Панцир С.1» в окупованій Макіївці, осінь 2014

Конкретні частини назвати важко, але вже тоді деякі факти стали потрапляти в ЗМІ. Як стверджував начальник Генерального Штабу Муженко: «У нас була оперативна інформація, що саме з-під Луганська один з російських командирів вивів свій підрозділ назад в РФ, самовільно, оскільки вони зазнали великих втрат.

Це був 64-й полк морської піхоти – це конкретна частина, від якої була ця батальйонно-тактична група. Там же загинули і псковські десантники. Пам’ятаете, коли в Пскові знайшли поховання десантників 76-ї повітряно-десантної дивізії Росії. Ось вони якраз загинули в районі Луганського аеропорту – там загинула майже рота».

Набагато більш масштабним стало вторгнення кінця серпня 2014 року з метою знищення українського угруповання під Іловайськом. Тоді було зібрано достатньо серйозні сили (в перерахуванні будуть тільки частини, участь військовослужбовців яких можливо довести документально):

– 331-й парашутно – десантний полк 98-ї вдд (10 десантників потрапили в полон в бою під Дзеркальним – повернуті російській стороні після прес-конференції). До речі саме вони охороняли українських полонених в районі Новокатеринівка – Старобешеве;

Російські САУ «Мста-С» в Новоазовську, початок вересня 2014

– Артдивізіон (гаубиці Д-30 і САУ «Нона») 1065-го артилерійського полку 98-ї вдд (брали участь у розстрілі української колони в районі Червоної Поляни);

– 215-я разведрота 98-й вдд (знайдені частини військової амуніції з маркуванням частини).

– 247-й парашутно-десантний полк 7-ї дшд (місце дислокації – Ставрополь). Судячи з фото в соцмережах діяли в районі смт.Новий Світ);

– 1141-й артилерійський полк 7-ї дшд (САУ «Нона»);

– 31-я десантно-штурмова бригада (г.Ульяновск). Кілька бійців цієї бригади (від 6 до 8) були захоплені бійцями батальйону «Донбас» під час боїв за Іловайськ. Частина була поранені, перебували в розстріляної колоні. Доля невідома;

– 6-я окрема танкова бригада (пгт.Муліно). Кілька танкістів бригади потрапили в полон до «Донбасу».

Наступний важливий епізод в участі російських військових – це бої під Дебальцеве. Повністю привести список частин ЗС РФ, які були там, на сьогоднішній день важко. Однак цілком можна говорити принаймні про участь техніки і особового складу однієї частини.

Знищений в ході виходу нашіх військ з-під Іловайська російський БМД-2

П`ята окрема гвардійська танкова Тацинская Червонопрапорна, ордена Суворова бригада ЗС РФ (військова частина № 46108), місце постійної дислокації – м Улан-Уде. До лютого 2015 року вона була в польових таборах в Некліновського районі Ростовської області (так званих Кузьмінських).

На початку лютого батальона група була перекинута в район бойових дій. Судячи з непрямих даних йшли вони через Донецьк, Макіївку. Про чисельність добре говорить у своєму інтерв’ю напевно найвідоміший військовослужбовець бригади – рядовий Доржи Батомункуев (нагадаємо це саме той бурят, якого відвідував Кобзон під час «гастролей» в Донецьку 23 лютого 2015 року та інтерв’ю з яким опублікувала «Новая Газета» 2 березня): «Виходить, 31 танк в батальйоні. Ми заходили поротно. Десять танків в кожній роті. До кожних 10 танкам додавалося по три БМП, мотолига медична і п’ять «Уралов» з боєприпасами. Ось це чисельний склад тактичної групи ротної. Танковий батальйон становить близько 120 осіб – три танкові роти, взвод забезпечення, взвод зв’язку. Плюс піхота, звичайно. Приблизно 300 осіб нас зайшло. Все з Улан-Уде. В основному, більша частина – буряти».

Одна з груп вторгнення російської армії, серпень 2014

Танки бригади кинули на саме на той момент гаряче напрямок – Логвінове, де українське командування організувало зустрічний удар для деблокування частин в районі Дебальцево. Завданням танкістів була підтримка дій батальйонно – тактичної групи бригади, а також зведеного підрозділу ще однієї російської частини – 37-ї окремої мотострілкової бригади (омсбр) (до речі, теж майже повністю бурятської).

На сьогоднішній день кадрові частини армії РФ знаходяться на території окупованого Донбасу на постійній основі, не особливо ховаючись. Їх «зоною відповідальності» є Амвросіївський, Старобешівський, Тельманівський і Новоазовський район Донецької області. У цих районах організовані великі польові табори, куди доступ обмежений не тільки місцевим жителям, але і бойовикам незаконних збройних формувань. Доходить до того, що в деякі села на приморському напрямку в’їзд тільки по місцевій прописці.

Так що в разі можливого загострення ситуації на Донбасі цілком може знову статися ситуація прямого російсько – українського протистояння.

Російський кадровий спецназ на Донбасі, літо 2014

Російські кадрові військові, які загинули під час війни на Донбасі (мовою оригіналу):

 1. 07.2014 Волков                Сергей               Михайлович       2 ОБрСпН
 2. 07.2014 Воронов             Александр        Сергеевич             9 омсбр
 3. 07.2014 Давоян                Армен                                                 9 омсбр
 4. 07.2014 Счастливцев     Руслан                Омарович             162 орб
 5. 08.2014 Пешков               Юрий                                                 18 омсбр
 6. 08.2014 Араптанов         Марсель            Мухрамович         17 омсбр
 7. 08.2014 Кузьмин             Константин     Владимирович     17 омсбр
 8. 08.2014 Гончаров            Дмитрий          Сергеевич               17 омсбр
 9. 08.2014 Джанхуватов     Ибрагим           Арсланбеков         17 омсбр
 10. 08.2014 Сайитханов       Атай                    Айтмарович          17 омсбр
 11. 08.2014 Упенюк               Алексей             Викторович           17 омсбр
 12. 08.2014 Гусамов              Рустам                Рунатович              18 омсбр
 13. 08.2014 Тимин                 Захар                  Владимирович      18 омсбр
 14. 08.2014 Туманов             Антон                  Михайлович          18 омсбр
 15. 08.2014 Арутюнян          Роберт                Мартунович           18 омсбр
 16. 08.2014 Якимкин            Павел                 Борисович               6 отбр
 17. 08.2014 Хусаинов            Денис                 Назимович             18 омсбр
 18. 08.2014 Карпенко           Алексей             Викторович             104 дшп
 19. 08.2014 Течиев                Хусейн                Хасанович               17 омсбр
 20. 08.2014 Короленко        Антон                  Владимирович       234 дшп
 21. 08.2014 Кинибаев           Тлеужан             Маратович              234 дшп
 22. 08.2014 Иванов               Иннокентий      Игнатьевич             17 омсбр
 23. 08.2014 Ларионов          Вадим                  Александрович      17 омсбр
 24. 08.2014 Осипов               Александр          Сергеевич                104 дшп
 25. 08.2014 Кичаткин           Леонид               Юрьевич                  234 дшп
 26. 08.2014 Курманалиев    Виктор                Александрович      22 ОБрСпН
 27. 08.2014 Бараков              Владислав         Александрович       6 отбр
 28. 08.2014 Мирошин          Андрей                Геннадьевич            6 отбр
 29. 08.2014 Герасимов         Сергей                 Леонидович             331 пдп
 30. 08.2014 Белозеров          Александр                                               31 ОДШБр
 31. 08.2014 Бушин                 Николай            Валерьевич               31 ОДШБр
 32. 08.2014 Кильчинбаев    Ильнур               Ряжалович                31 ОДШБр
 33. 08.2014 Касьянов            Алексей             Михайлович              331 пдп
 34. 08.2014 Жилин                Павел                 Анатольевич              331 пдп
 35. 08.2014 Селезнев            Сергей                Александрович         331 пдп
 36. 08.2014 Травкин             Анатолий           Витальевич                1065 ап
 37. 08.2014 Полстянкин      Михаил                                                     45 ОБрСпН
 38. 08.2014 Русаков               Сергей                Константинович       6 отбр
 39. 08.2014 Тимошкин         Алексей             Васильевич                 104 дшп
 40. 08.2014 Ганин                  Дмитрий           Олегович                      104 дшп
 41. 08.2014 Исмагилов        Адулла                                                        21 омсбр
 42. 08.2014 Караваев            Василий                                                     21 омсбр
 43. 08.2014 Андриянов        Сергей                 Викторович                1 37 пдп
 44. 08.2014 Пилипчук          Андрей               Владимирович           331 пдп
 45. 08.2014 Разуда                 Евгений                                                      61 ОБрМП
 46. 08.2014 Фетисов              Алексей                                                      8 омсбр
 47. 08.2014 Клейн                 Владимир           Вольдемарович         4 тд
 48. 08.2014 Засов                  Алексей                Борисович                  31 ОДШБр
 49. 08.2014 Ковалев             Вячеслав                                                     31 ОДШБр
 50. 08.2014 Ибрагимов        Эдуард                                                        31 ОДШБр
 51. 08.2014 Яковлев              Артем                  Сергеевич                   51 пдп
 52. 08.2014 Страх                   Денис                  Александрович         247 пдп
 53. 08.2014 Шараборин      Николай             Вячеславович            247 пдп
 54. 08.2014 Боргояков         Николай             Артемович                  8 омсбр
 55. 08.2014 Баранов              Александр         Васильевич                104 дшп
 56. 08.2014 Цимбалюк        Юрий                   Павлович                    104 дшп
 57. 08.2014 Терехов              Анатолий            Алексеевич                 7 вб
 58. 08.2014 Куликов             Александр          Александрович          104 дшп
 59. 08.2014 Сокол                  Иван                    Владимирович           104 дшп
 60. 08.2014 Герасимчук       Василий             Богданович                  234 дшп
 61. 08.2014 Мезенцев           Максим                                                       234 дшп
 62. 09.2014 Муллин              Евгений              Петрович                      7 вб
 63. 09.2014 Каменев             Евгений              Олегович                      1065 ап
 64. 09.2014 Таланов              Евгений                                                      8 омсбр
 65. 09.2014 Киргизов            Хушвахт             Аскарович                   8 омсбр
 66. 09.2014 Муратов             Давран                                                         31 ОДШБр
 67. 09.2014 Ведерников      Александр          Игоревич                      136 омсбр
 68. 09.2014 Знаменщиков  Владимир          Геннадьевич                234 дшп
 69. 09.2014 Трофимов          Виталий             Николаевич                61 ОБрМП
 70. 10.2014 Кузнецов            Олег                     Викторович                136 омсбр
 71. 10.2014 Трундаев            Евгений              Валентинович            200 омсбр
 72. 01.2015 Саньков              Никита                Сергеевич                    19 омсбр
 73. 02.2015 Сунгатуллин     Мунир                 Мансурович                6 отбр
 74. 02.2015 Михайлов         Виктор                 Валерьевич                  6 отбр
 75. 02.2015 Шашкин            Сергей                 Александрович           21 омсбр
 76. 03.2015 Магда                 Егор                     Андреевич                     45 ОБрСпН
 77. 03.2015 Чашин               Дмитрий            Андреевич
 78. 05.2015 Савельев           Антон                  Александрович             16 ОБрСпН
 79. 05.2015 Кардаполов      Иван                    Васильевич                  1 6 ОБрСпН
 80. 05.2015 Мамаюсупов   Тимур                    Бахтияр улы                16 ОБрСпН

 

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції редакції.

Новини від aktsenty.com в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/aktsenty

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

16 − 4 =

Inline
Inline