25 років з дня утворення концерну «Бласко-ЧМП». Початок знищення в Україні торговельного флоту

3 серпня 1993-го тодішній президент України Леонід Кравчук своїм указом на базі Чорноморського морського пароплавства створює акціонерний судноплавний концерн «Бласко-ЧМП».

Станом на 1992 рік у складі ЧМП налічувалось 255 суден. У 1992 році було списано 28 суден. Заборгованість на грудень 1992 року становила 170 млн доларів. На січень 1993 року ЧМП мало 227 судів, але з них 160 були розкидані по офшорам всього світу. Почалися перші арешти суден за різноманітними, часто надуманими, приводами: так не дорахувалися 11 з них.

Тодішній прем’єр-міністр України Леонід Кучма запропонував передати судна ЧМП офшорним компаніям. А сама компанія була перетворена на акціонерне товариство (концерн). Цю пропозицію підтримав Президент України Леонід Кравчук.

Президентом новоутвореного концерну було призначено колишнього керівник Центру управління рухом кораблів в Одеському порту Павла Кудюкіна який з листопада 1992-го був директором ЧМП.

 Як додаток до указу Леонід Кравчук затвердив список підприємств, які входять до структури концерну й підлягають акціонуванню. Кожен підрозділ акціонувався окремо й отримував статус самостійної юридичної особи: АТ «Бласко-крюїнг», АТ «Бласко-бункер», АТ «Бласко-балк», АТ «Бласко-інформ».

 Згодом виявилося, що акції концерну так і не були випущені, Мінтранс, якому доручено розробити статут, не зробив цього, а лише за рік керування Кудюкіна підприємство втратило ще більш як 70 кораблів, і це без урахування фінансових втрат.

 В 1995 році, за даними слідчої комісії ВР, Генпрокуратура порушила кримінальну справу з приводу знищення ЧМП.

Після арешту Павла Кудюкіна продовжився масовий розпродаж та розкрадання майна підприємства: у 1994—1997 роках кількість кораблів Чорноморського морського пароплавства зменшилась більше ніж на 200, в тому числі у 1995—1997 роках компанія втратила 171 судно.

У 2003-му Господарський суд Одеської області відкрив провадження про банкрутство ЧМП, у лютому 2006-го дано хід процедурі санації.

Станом 2004 рік у Чорноморському морському пароплавстві залишилось 6 суден, а заборгованість за кредитами становила 11,1 млн доларів.

У 2008 рік у Чорноморському морському пароплавстві налічувався один самохідний плашкоут «Парутине».

Підсумок. Чорноморське морське пароплавство — найстаріше пароплавство на Чорному морі, яке починає свою історію в 1833 році коли було створено акціонерне Чорноморське товариство.

За даними Комісії ООН із питань розвитку і торгівлі (United Nations Conference on Trade and Development, UNCTAD), частка торгового флоту України на початок 1993 року у світі становила близько 1%, країна була на 25-му місці в рейтингу великих морських держав.

 В результаті утворення «Бласко-ЧМП» та злочинної діяльності керівництва концерну стали незворотніми процеси в результаті який Україна фактично втратила свій торговий флот.

У 2013 році Леонід Кравчук визнав, що рішення про створення акціонерного товариства на базі Чорноморського морського пароплавства, яке призвело до втрати Україною торговельного флоту, було помилковим.

 

Підписуйтесь на новини та матеріали від aktsenty.com в Facebook, Twitter та Telegram 

Читайте також:

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 − 6 =

Inline
Inline