20 років тому в Києві розстріляли Вадима Гетьмана

22 квітня 1998 року у під’їзді свого будинку в Києві був розстріляний Вадим Гетьман, український політик, економіст і фінансист, один із засновників незалежної фінансової та банківської системи України.

Вадим Петрович Гетьман народився 12 липня 1935 року в селі Оржиця, Оржицького району, Полтавської області в родині сільських вчителів. Батько Петро Трохимович і мати Ніна Леонтіївна працювали у місцевій школі.

Вадим Гетьман — молодий спеціаліст в Запоріжжі

У 1956 закінчив Київський фінансово-економічний інститут, після чого працював у різних фінансових і планових органах Запорізької області.

З 1975 по 1987 рік, працював першим заступником голови Держкомітету України з цін.

З 1987 року — голова правління Агропромислового банку УРСР (з 1990-го — банк «Україна»). На цій посаді перебував до березня 1992-го.

В березені 1992-го — обраний головою правління Національного банку України.

З 1992 року — член Координаційної Ради з питань економічних реформ в Україні, а з 1993 року — голова біржового комітету УМВБ.

Народний депутат України 1-го і 2-го скликань. Заступник голови постійного Комітету ВРУ з питань фінансів та банківської діяльності. Керівник депутатської групи «Незалежні».

Вадим Гетьман та Віктор Ющенко роздивляються перші монети власного карбування

У вересні 1996 року висувався на посаду заступника голови Верховної Ради України. Брав активну участь у розробці та прийнятті Конституції України.

 

1997 р. — присудження премій «Парламентарій 1996 року», «Фінансист 1997 року».

Валентина та Вадим Гетьман разом з дочкою Іриною ведуть свою внучку Маринку в перший клас. 1 вересня 1997 року

22 квітня 1998 Вадим Гетьман був застрелений у ліфті київського будинку, де він мешкав. Підозрюваного у цьому вбивстві було затримано лише в 2002.

Ним виявився 29-річний на момент злочину Сергій Кулєв, член так званої «Банди Кушніра», донбаського злочинного угруповання.

Після довгого процесу у квітні 2003 Луганський апеляційний суд засудив С. Кулєва до пожиттєвого ув’язнення з конфіскацією майна.

У серпні 2005 С. Кулєв направив до Верховного Суду України листа з проханням про помилування. Він дотепер перебуває у в’язниці.

Могила Вадима Гетьмана на Байковому кладовищі Києва

Невдовзі після загибелі на знак пам’яті про Вадима Гетьмана було встановлено камінь перед входом до будівлі Національного банку України на вул. Інститутській в Києві.

11 липня 2005 Гетьманові посмертно присвоєно звання Героя України.

12 липня 2005 на фасаді будинку № 13 за вулицею Суворова, у якому жив і був убитий Вадим Гетьман, було встановлено меморіальну дошку на його честь.

У 2005 іменем Вадима Гетьмана було названо Київський національний економічний університет, який є спадкоємцем інституту, де він навчався у 1950-х роках.

19 квітня 2006 іменем Вадима Гетьмана було названо Індустріальну вулицю міста Києва.

Іменем Вадима Гетьмана названо кубок вітрильної регати.

 

Підписуйтесь на новини та матеріали від aktsenty.com в Twitter та Telegram 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 + 19 =

Inline
Inline